Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.

życzy Zarząd wraz z hodowcami


Wróć do poprzedniej strony...

Historia


Historia Oddziału PZHGP 0129 Leszczyny

Data dodania (ostatniej modyfikacji): 03.04.2023

                                     HISTORTIA ODDZIAŁU PZHGP 0129 LESZCZYNY

Początki hodowli gołębi pocztowych na terenie Leszczyn i miejscowości ościennych.

              Wszystko zaczęło się w 1922 roku w Rybniku, gdzie to powstało Towarzystwo Gołębi Pocztowych, jako grupa lotowa (oddział), jedna z pierwszych na Śląsku.

Do tej grupy należały oddziały (sekcje) i byli to hodowcy z Leszczyn, Przegędzy, Stanowic i Bełku z punktem wkładań na Paruszowcu.

              W roku 1924 w Knurowie powstało takie samo Towarzystwo Gołębi Pocztowych (oddział), do którego należały oddziały (sekcje) Przyszowice, Gierałtowice, Krywałd, Szczygłowice, Czuchów, Czerwionka i Dębieńsko. 

Taki podział trwał przez 15 lat, do wybuchu II wojny światowej. Działalność grup lotowych w czasie działań wojennych została zawieszona. Zaraz po wojnie, gdy kraj był jeszcze w gruzach, na Śląsku, jako pierwsze zaczęły się odradzać grupy lotowe w Knurowie, Radzionkowie, Rybniku wraz z zarządem okręgu z siedzibą w Rybniku przy ul. Kościuszki.

              W roku 1947 większość tych grup organizowała loty gołębi dorosłych i młodych. Odnośnie oddziału Knurów z punktem wkładań na stacji kolejowej Szczygłowice.

              Jesienią 1947 roku powstała grupa lotowa Leszczyny-Rzędówka (oddział) z punktem wkładań na stacji kolejowej Rzędówka, gdzie gołębie drogą kolejową jechały na dany lot. Do grupy lotowej Leszczyny należeli hodowcy z miejscowości Leszczyny, Przegędza, Dębieńsko, Czerwionka, Stanowice, Kamienia, Książenice, byli nawet hodowcy z Golejowa i Ochojca.

Założycielami grupy lotowej (oddziału) Leszczyny (Rzędówka) byli:

Śledziak Antoni - pierwszy Prezes

i członkowie:

Szczepanek Maks, Kapol Herman, Mazur Franciszek, Skudrzyk Alojzy, Makselon, Cuber Paweł, Raudner, Gorzawski Emil, Adamczyk Gerard,Herman Paweł, Nosal Józef.

              W roku 1960 powstał oddział Czerwionka i część członków z oddziału Leszczyny przeszła do Czerwionki.

              W 1970 roku została rozpoczęta budowa domu związkowego w Leszczynach - Maleniu przy ul. Rybnickiej. Głównym budowniczym i zarówno prezesem był Bolesław Adamczyk. Przy pomocy Kopalni "Dębieńsko" i składek hodowców, na której to kopalni większość hodowców pracowała, powstał punkt wkładań gołębi z obszernym zapleczem.

              W tych latach oddział Leszczyny liczył ponad 100 członków i skończyło się lotowanie drogą kolejową, a została wykonana kabina do transportu gołębi, która była nakładana na samochód ciężarowy. I tak gołębie były transportowane na lot.

               Warto o tym wspomnieć, że w latach siedemdziesiątych z grup lotowych powstały oddziały, a z oddziałów sekcje.

Prezesami Oddziału Leszczyny byli:

Śledziak Antoni

Kapol Herman

Dudek Bonawentura

Szewczyk Alfred

Rybarz Eryk

Adamczyk Bolesław

Gorzawski Alojzy

Cuber Jerzy

Polak Józef

Lipp Józef

Szura Tadeusz

Hanak Benedykt - do nadal